Çocuklara Kitap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara kitap seçimi konusunda hemen hemen her anne baba karamsarlığa düşüyordur. Çocuklara Kitap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler neler diye düşünenler çok oluyordur. Çocuklarımıza kitap okuma sevgisini aşılarken seçilen kitaplar çok önemlidir. Bu yüzden her ebeveyn kitap seçiminde bir karamsarlığa düşüyordur. Çocuklara kitap seçimi konusunda uzmanların verdiği önerileri ve çocuklara nasıl kitap seçilmeli konusunda detaylı bilgiyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Hepimiz çocuklarımızın kitapları sevmesini ve kitap okumasını istiyoruz. Çocuklarımızı bebeklikten itibaren kitaplarla tanıştırmamız gerekmektedir. Hareketli ekranlarla erken yaşta tanışan çocuklar için sabit durağan kitaplara bakması hiçte kolay olmuyor.

Erken yaşta kitaplar ile tanıştırılan çocuklarda kitap sevgisi daha fazla olmaktadır. Erken yaşta kitaplarla tanıştırma görevi anne ve babaya düşmektedir. Okul önce çocuklar okuma yazma bilmedikleri için yetişkin ebeveynlerin anne ve babaların çocukları için kitap okumaları gerekmektedir. Anne ve baba bu konuda ne kadar duyarlı olursa çocuk için kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazanma süreci o kadar kolay ve zevkli hale gelir.

Çocuklara Kitap Seçimi Konusunda Bir Kaç Öneri ;

  • Anne ve baba olarak çocukla birlikte kitap alışverişi yapmak. Birlikte bir kitapçıya gidip kitaplara bakmak.
  • Satın alınmak istenen kitaplar için çocuklar için seçenekler sunmak.
  • Kitap seçerken çocukların ilgi ve becerilerini göz önünde bulundurularak kitap seçmek.
  • Çocukların yaşlarına uygun kitaplar seçmek.
  • Çocuğunuza ait bir kütüphane oluşturmak.
  • Birlikte kütüphaneye gitmek.
  • Birlikte kitap okumak.
  • Kitap üzerinde sohbet etmek.  Kitabın içeriği hakkında sorular sormak. (Şimdi aslan yolda kiminle karşılaşacak.)

Çocuklara kitap seçimi çok önemli bir konudur. İlk olarak çocuklara kitap seçerken görsel öğeleri fazla olan bol resimli kitaplar seçmelisiniz ki çocuklar resimlerden konuyu rahatlıkla takip edebilsin. Yazılar kitapta az yer kaplamalıdır. Çocuk kitapları öncelikli olarak yetişkinlerin ilgisini çekmelidir. Çocuk kitaplarında resimler ve renkler çok önemlidir.

Kitaplarda anlatılan konu kadar resimleme de oldukça önemlidir. Çocuklar yazı okumadan önce resimleri okumayı öğrenir.  Resimlemede önemli olan yazıda verilen duygunun görsel olarak anlatılmasıdır. Bundan dolayı resimler rengarenk, bazen birkaç renk bazen de siyah beyaz olması mümkündür.

Kitaplar aynı zaman kültürel değerlerin en önemli taşıyıcılarıdır. Paylaşmak, sevgi, arkadaşlık, dostluk, kardeş sevgisi, sayılar, renkler, korkularla yüzleşmek, hayvan sevgisi, korkular ile yüzleşmek, tuvalet eğitimi gibi konularda yazılabilecek kitaplar çocukların gelişimi olumlu yönde etkileyerek, hayal güçlerini artırmakta, empati kurmalarını sağlamakta, eğlenerek öğrenmelerini sağlamaktadır.

Kitaptaki karakterler önemli rol model oynamaktadır. Bu durumdan dolayı kitapta yer alan karakterin olumlu özellikler taşımalıdır.

Kitaplar her zaman bilgi edinilmek için okunmazlar. Çocuklar için özellikle kitaplar keyifli ve eğlenceli zaman geçirmek içinde okunabilir. Küçük çocuklar için kitapların içeriğinin eğlenceli olması önemlidir. Mutlak bir ders vermesi, yeni bir bilgi öğretmesi gibi görevleri olması zorunlu değildir. Sadece komik ve eğlenceli bir kitapta seçilebilir.

Dünya çapında ödül almış çocuk kitapları seçmeye özen gösterilmelidir. Çünkü bu kitaplar dünya çapında ödüllere layık olabilmek için çok ciddi kriterlere göre ‘seçici kurullar’ tarafından ödüle layık bulunmuşlardır.

Çocuklara Kitap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler , çocuk kitapları nasıl seçilmeli, çocuk kitabı alırken nasıl alınmalı, çocuklara kitap sevgisini aşılamak için bir kaç kitap önerisi ve uzman tavsiyeleri

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir