Geçmişi Araştırmak Kitabı

Geçmişi Araştırmak kitabı Tübitak’ın Popüler Bilim Kitapları serisinden yeni bir kitaptır. Lisa  Jane Gillespie ‘ Geçmişi Araştırmak’  kitabı Tübitak Yayınlarının serisi olan yedi yaş  üstüne ve ilk okuma kategorisi girmektedir.

Kitabın arka kapaktaki tanıtım yazısında anlatıldığı gibi ilk okuma kitapları hem okul öncesindeki çocuklara okuyarak anlatmaya çalışmak hem de kendi okuma ve yazmaya başladığı zaman da kolayca okuyup anlayabilecekleri uygun kitaplar demektir.

‘Geçmişi Araştırmak’ kitabın anlatılan konular nelerdir?

Geçmişi Araştırmak kitabın da şu konulardan bahsedilmektedir. Eski nesneler neden toprağın altında kalır? Onları topraktan kimler çıkartır? Arkeologlar toprak altında neler bulur? Eser de bu gibi sorulara cevaplar verilirken bunları yanı sıra arkeolojinin gömülü hazinelerle ilgili birçok konusunda da bilgi verilmektedir. Bu gibi sorular yardımıyla okul öncesi çocuklara ya da yeni okuma yazma öğrenmiş çocuklara arkeoloji bilimi anlatmayı ve arkeoloji bilimi eğlenceli bir yolla sevdirmeyi amaçlamıştır yazar.

Geçmişi Araştırmak kitabını sayfa düzeni nasıldır?

Geçmişi Araştırmak kitabı tam olarak okul öncesi çocukların ilgi gösterebileceği bir şekilde tasarlanmıştır. Her bir sayfası farklı resim ve çizimler ile donatılmıştır. Yazılar da büyük punto kullanılmış olan eser rahat okuna bilmekte ve anlaşılan bir bilim rehberi var karşımızda.

İlk sayfa da içindekiler bölümün de kitabın içeriği hakkında genel bir tablo verilmektedir. İçindekiler bölümünden bazı başlıklar şunlar: Saklı Tarih, Kazı, Eski İnsanlar, Gömülü Kent Sualtındaki Geçmiş.

Kitabın arka sayfasında yer alan kısa bir sözlük, dizin yer almaktadır. Birde kitabın arka sayfasında yer alan diğer bilgi ise şudur. Tübitak’ın ‘Anne Babalara Notlar’ kısmında kitap seçimi yaparken çocuğun yaşı yanı sıra bireysel gelişimine dikkat edilmesi gerektirdiğinin önemi vurgulanmaktadır. Tübitak benzer kitaplar serisi hazırlayarak çocuklara erken yaşta bilimi sevdirmeyi amaçlamıştır.

Bu kitap tam olarak okul öncesi çocuklara ve yeni okuma yazma öğrenmiş çocuklar için alınabilecek hem eğlenceli hem bilgi verici hem de öğrenmeyi hızlandıran merak duygusu tetikleyici bir ilk okuma kitabıdır.

Yazarı: Lisa  Jane Gillespie

Çeviri: Alp  Akoğlu

Yayınevi: Tübitak 2011

Sayfa Sayısı:30

Tübitak’ın Popüler Bilim Kitapları serisinden yeni bir kitaptır. Lisa  Jane Gillespie ‘ Geçmişi Araştırmak’  kitabı Tübitak Yayınlarının serisindendir

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir